Odpowiednio dobrane nosidło powinno zapewnić komfort zarówno dziecku jak i noszącemu, nawet podczas długiego noszenia.

Jak dobrać nosidło aby spełniało te warunki?

Zaczęłabym od sprawdzenia czy nosidło będzie pasowało na osobę, bądź osoby, noszące. Nasze nosidła szyte są tak, aby były odpowednie zarówno dla osób niskich i szczuplych jak i osób o większych gabarytach. Może się jednak zdażyć, że pomimo dużego zakresu regulacji nosidło nie pasuje. W takim przypadku chętnie uszyjemy nosidło na zamówienie.

Nosidła Lunari mają pas biodrowy wypełnony na długości 70 cm oraz ok. 75 cm taśmy co daje łącznie w obwodzie 145 cm.

Pasy naramienne są wypełnione na długości 50 cm + taśma o dlugości ok. 50 cm.

Jeśli te wymiar są odpowiednie dla osób noszących możemy przejść do kwestii doboru wielkości nosidła do rozmiaru dziecka.

Przede wszystkim należy wybrać nosidło, które w danym momencie jest optymalne dla dziecka. Optymalne czyli nie za małe - bo szybciej z niego wyrośnie - i nie za duże - bo będzie mu niewygodnie.

Szerokość panela powinna być taka, aby materiał sięgał dziecku od jednego dołka podkolanowego do drugiego dołka podkolanowego. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby nóżki w kolankach swobodnie się zginały. Zbyt szeroki panel uniemożliwi swobodne zginanie nóżek i maluchowi będzie niewygodnie. Siedzieliście kiedyś na zbyt szerokiej ławce, gdzie zgięcie nóg w kolanach było niemożliwe? Tak sobie właśnie wyobrażam dyskomfort dziecka w nosidle ze zbyt szerokim panelem :)

W celu zmierzenia odległości od dołka do dołka proponuję wziąć dziecko na ręce, posadzić sobie na brzuchu w pozycji "nosidłowej" i poprosić drugą osobę o zmierzenie tej odległości. I to jest rozmiar panela na dole.

Dodam jeszcze, że jeśli maluch będzie grubo ubierany do nosidła, lepiej wziąć rozmiar mniejsze - grubsze spodenki to dodatkowe centymetry pod kolankami.

Po zmierzeniu dziecka sprawdź w tabeli rozmiarów który rozmiar będzie odpowiedni.